Mesto Poltár
Železničná 489/1
98701 Poltár
tel.: +421 47 430 84 23
e-mail: mesto@poltar.sk
Mesto Poltár i svet si v pondelok pripomenuli 106. výročie skončenia 1. svetovej vojny. Najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva ukončilo prímerie, ktoré bolo podpísané 11. novembra 1918 v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku neďaleko severofrancúzskeho mesta Compiégne.
V tento deň, presne o 11-ej hodine 11-ej minúte zaznela posledná salva a umĺkli zbrane na bojiskách prvej svetovej vojny. „Tento deň si pripomíname hrdinstvo ľudí našich otcov, starých otcov, pradedov, ktorí padli na bojiskách svetových vojen za slobodu a mier. Symbolom sa stal kvet vlčieho maku ako obraz krviprelievania na bojiskách. Obrovský rozsah tejto udalosti v súčasnosti pripomínajú pamätníky vojny v mnohých slovenských dedinách či mestách, ale aj vo svete. Sme veľmi radi, že aj mesto Poltár nás podporuje v tejto aktivite uctenia si obetí a pripomenutia si konca 1. svetovej vojny,“ povedal počas príhovoru Ján Iždinský, predseda Základnej organizácie SZPB v Poltári. Červené maky pokrývali hroby padlých vojakov na západnom fronte. Symbol má pôvod v básni In Flanders Fields, ktorú napísal kanadský lekár John McCrae, ktorý sa nevedel zmieriť s tragédiami vojny a svoju bolesť tíšil písaním básní.
Zo 65 miliónov vojakov z celého sveta zahynulo 7 miliónov a ďalších 20 miliónov bolo zranených či zmrzačených. Z územia dnešnej Slovenskej republiky odišlo do rakúsko-uhorskej armády približne 400.000 vojakov, z ktorých sa takmer 70.000 domov už nikdy nevrátilo. „Sloboda nie je samozrejmosť. Nemožno si ju zamieňať za svojvôľu. Ale naopak, mala by viesť k pokore, úcte, tolerancii a predovšetkým k zodpovednosti. Je teda povinnosťou každého civilizovaného národa, aby si pripomínal každú vojnovú udalosť, pretože znamená obrovské množstvo utrpenia, preliatych sĺz, ale najmä obetí,“ povedal Iždinský, ktorého praotec položil život v tejto vojne. Vo svojom príhovore na závere vyzval prítomných, aby sa rozišli domov v pokoji a mieri. „Nech svetlo sviečok, kahancov svieti na pamiatku nie len padlých, ale aj nám živím na cestu mieru a porozumenia medzi národmi.“
Ako pokračoval rímsko-katolícky farár Lukáč Tkáč, je dôležité nezabudnúť na obete vojakov a vo svojich modlitbách na nich pamätať. Zároveň vyzval prítomných, aby sa spoločne pomodlili OTČENÁŠ nie len za obete, ktoré vojaci priniesli, ale zato, aby všetky vojnové konflikty vo svete skončili. „Odpočinutie večné daj im Pane a svetlo večné, nech im svieti, nech odpočívajú v pokoji. Amen!,“ dodal na záver modlitby. Mená padlých obetí sú vyryté na Pamätníku padlých v Poltári a nájdete ich aj na mramorovej doske osadenej v Evanjelickom kostole.
Vážení nepočujúci občania, dovoľujeme si Vám oznámiť, že pri návšteve nášho úradu môžete komunikovať aj prostredníctvom služby Online tlmočník.
Vaše požiadavky vybavíme rýchlo a jednoducho cez Skype hovor s reálnym tlmočníkom. Službu bezplatne prinášajú spoločnosť Telekom a Nadácia Pontis, a to v pondelok, stredu a piatok v čase od 8:00 do 20:00 hod.
Online tlmočníka môžete využívať pri riešení akýchkoľvek situácií. Bližšie informácie o tom, ako používať službu nájdete po kliknutí na tento link.
Autor: Radoslav Kmec, PR oddelenie Nadácie Pontis
Návštevnosť:
ONLINE:1
DNES:1175
TÝŽDEŇ:7276
CELKOM:3137540