Mesto Poltár
Železničná 489/1
98701 Poltár
tel.: +421 47 430 84 23
e-mail: mesto@poltar.sk
Primátorka mesta Poltár Martina Brisudová a mesto Poltár pripravili aj v tomto roku pre občanov kultúrno-spoločenské podujatie pod názvom "Medzinárodný deň žien".
V kultúrnom programe sa predstavila hudobná skupina Duchoňovci. Každá dáma dostala darček.
Foto: Ing. Martin Cifranič
Medzinárodný deň žien sa dostal do povedomia aj u nás doma. Oslavy sa konali aj na Slovensku, dokonca ešte pred prvou svetovou vojnou. Počas nej bol však sviatok zakázaný a na niekoľko rokov tak zanikol. K obnove došlo až v roku 1921. V nasledujúcich rokoch boli iniciátorkami osláv práve komunistické ženy. Protestovali a vyzdvihovali socializmus, na druhej strane žiadali zavrhnutie kapitalizmu. Zo sviatku sa stala istým spôsobom každoročná revolučná akcia na podporu socialistického zmýšľania. Hlavnými témami sviatku bol boj proti nezamestnanosti, biede, hladu, snahy za rovnoprávnosť a lepšie podmienky nielen pre ženy, ale aj ich deti.
Po nástupe nového režimu po skončení druhej svetovej vojny bol sviatok podporovaný aj vládou. Tak tomu bolo od roku 1948. Slúžil predovšetkým ako propaganda a mal politické zákulisie. Bujarými oslavami sa socialistická vláda snažila získať u ľudí popularitu. Medzinárodný deň žien sa stal oslavou nadobudnutej rovnoprávnosti. Ženy sa mohli angažovať v kultúre, vzdelanostnej, ekonomickej, spoločenskej i sociálnej sfére. Až na vyvolené výnimky však v drvivej väčšine neobsadzovali žiadne vedúce pozície.
Medzinárodný deň žien bol mimoriadne obľúbený a populárny, svedčí o tom aj uznanie OSN v roku 1975 za medzinárodný sviatok. Bujaré oslavy, úcta a vážnosť sprevádzali sviatok až do roku 1989. Po novembrovom prevrate sa stal sviatok terčom posmechu a znevažovania. Zrazu sa stal popri Dni matiek zbytočným a nepotrebným. V súčasnosti ho čím ďalej, tým viac ľudí odsudzuje a pokladá za bezvýznamný. Napriek jeho rozporuplnej minulosti poznačenej socialistickou ideológiou si ženy zasluhujú úctu aj dnes a tento sviatok má stále svoj zmysel. Ženy totiž stále vo vedúcich pozíciách vidieť menej ako mužov a za rovnakú prácu ako muži majú neraz aj o tretinu nižší plat. Okrem toho, milé slovo, či kvietok, poteší srdiečko každej ženy.
Vážení nepočujúci občania, dovoľujeme si Vám oznámiť, že pri návšteve nášho úradu môžete komunikovať aj prostredníctvom služby Online tlmočník.
Vaše požiadavky vybavíme rýchlo a jednoducho cez Skype hovor s reálnym tlmočníkom. Službu bezplatne prinášajú spoločnosť Telekom a Nadácia Pontis, a to v pondelok, stredu a piatok v čase od 8:00 do 20:00 hod.
Online tlmočníka môžete využívať pri riešení akýchkoľvek situácií. Bližšie informácie o tom, ako používať službu nájdete po kliknutí na tento link.
Autor: Radoslav Kmec, PR oddelenie Nadácie Pontis
Návštevnosť:
ONLINE:10
DNES:301
TÝŽDEŇ:8020
CELKOM:2981264